
Mordanti
Mordanti su kemikalije koje se koriste u prirodnom bojenju tkanina kako bi se boja bolje vezala za vlakna i postala postojanija. Najčešći mordanti su aluminijev sulfat, željezov sulfat i kalijev alum. Oni pomažu u fiksiranju boje na tkaninu, poboljšavajući trajnost i otpornost boje na pranje i izbljeđivanje.
Mordanti mogu utjecati na nijansu boje, pa se često koriste za postizanje raznih tonova. Zbog toga je važno odabrati pravi mordant, ovisno o željenom rezultatu i tkanini koju bojiš.
Prirodna sredstva koja se mogu koristiti kao mordanti su hrastova gala, list kiselog ruja, sjemenke piskavice, list hrasta te list oraha itd.. Svi oni sadrže tanine koji pomažu fiksiranju boje na tkaninu. Lišće rabarbare se također može koristiti kao mordant zbog svoje oksalne kiseline koja također pomaže u fiksiranju boje.
Sojino mlijeko može pomoći u pripremi tkanine jer poboljšava upijanje boje.
WOF ili težina vlakna odnosi se na odnos težine vlakna koje bojimo u odnosu na težinu mordanta.
Npr. ako imamo 100 g tkanine(mjeri se dok je suha) i koristimo 10% WOF-a, tada ćemo koristiti 10 g mordanta. Pravilno doziranje mordanta ključno je za postizanje željenih boja i trajnosti. Povećanje ili smanjenje postotka WOF-a može značajno utjecati na intenzitet i trajnost boje.
Ovo se odnosi i na prirodne mordante. Ali kad ih koristimo možemo malo eksperimentirati s različitim omjerima. Rezultati će svakako biti zanimljivi.
Ne mogu dovoljno naglasiti važnost pranja tkanine prije postupka mordantiranja i bojanja. Iako ćete možda koristiti novu tkaninu, pranje je obavezno. Nova tkanina često ima ostatke proizvodnih kemikalija, ulja i voskove koji se koriste tijekom proizvodnje. Tkanine u bali često su premazane sredstvima za zaštitu, poput voskova ili omekšivača kako bi se očuvala njihova kvaliteta tijekom skladištenja i transporta. Ove tvari mogu spriječiti ravnomjerno upijanje boje. Pranjem se ostatci uklanjaju, omogućujući bolju apsorpciju mordanta i boje.
Donja fotografija pokazuje crnilo koje je izašlo iz nove gaze.
Više o postupku pranja tkanine pogledajte u dijelu “Priprema tkanine”.
Postupak mordantiranja
Nakon što smo na temelju WOF-a odredili koliko aluma ćemo upotrijebiti, otopimo alum u manjoj posudi.
